تنیس فا

تنیس آزاد آمریکا ۲۰۲۱؛ پیروزی دشوار سیتسیپاس مقابل ماری، صعود مدودف، روبلف و اوساکا به دور دوم

0

در نخستین روز از مسابقات یو اس اوپن ۲۰۲۱، استفانوس سیتسیپاس در مصافی تماشایی و جنجالی اندی ماری را شکست داد، در سایر‌ دیدارهای مهم نیز دنیل مدودف، آندری روبلف، نائومی اوساکا، آرینا سابالنکا و سیمونا هالپ با شکست حریفان خود راهی مرحله دوم شدند.

تنیسفا – رقابت‌های گرند اسلم آزاد آمریکا روز دوشنبه آغاز شد و در مهم‌ترین دیدار، استفانوس سیتسیپاس بخت سوم قهرمانی در ماراتنی دیدنی و نفس‌گیر با حساب ۳-۲ از سد اندی ماری گذشت و به دور دوم این مسابقات صعود کرد.

سیتسیپاس یونانی در این دیدار که حدود ۵ ساعت به طول انجامید با اینکه ۲-۱ از قهرمان سابق یو اس اوپن عقب افتاد، نهایتاً در پنج ست با نتایج ۲-۶ ۷-۶ ۳-۶ ۶-۳ ۶-۴ بر او غلبه کرد و راهی دور دوم شد.

مر‌د شماره یک پیشین تنیس جهان شب گذشته یکی از بهترین بازی‌های خود طی چند سال اخیر را به نمایش گذاشت اما به‌ رغم تلاش ستودنی‌اش نتوانست پیروز از زمین بیرون بیاید. 

این دیدار اما بدون حاشیه هم نبود و وقفه‌های مکرری که سیتسیپاس در جریان بازی ایجاد کرد موجب اعتراض شدید ماری شد. بازیکن یونانی که قبلا به خاطر ایجاد وقفه طولانی در بازی مقابل زورف در نیمه‌نهایی مسابقات سینسیناتی مورد انتقاد گرفته بود در این بازی نیز قبل از شروع ست پنجم برای رفتن به توالت زمین را ترک کرد و حدود ۱۰ دقیقه باعث توقف بازی شد که این کار او عصبانیت و اعتراض ماری را به همراه داشت.

نفر سوم تنیس مردان بعد از راه‌یابی به دور دوم گفت: «آسان نبود. برای بازگشت به بازی بیاد جانفشانی زیادی می‌کردم. به نظرم جو استادیوم امروز عالی بود و در مجموع بازی خوبی بود. تماشاگران نیویورکی در دنیا زبانزد هستند. بازی کردن در مقابل چنین تماشاگرانی چیزی است که مدت‌ها انتظارش را می‌کشیدیم.»

سیتسیپاس در دور دوم به مصاف آدرین مانارینوی فرانسوی خواهد رفت که با غلبه بر هم‌وطنش پیر-اوگ اربر توانست به دور دوم راه پیدا کند.

در دیداری دیگر، دنیل مدودف روس که از شانس‌های اصلی کسب جام در رقابت‌های این دوره به حساب می‌آید با یک پیروزی بی‌دردسر مقابل ریشار گسکه راهی دور دوم شد.

نایب‌قهرمان اوپن آمریکا ۲۰۱۹ در این دیدار تنیس‌باز کهنه‌کار فرانسوی را با نتایج ۶-۴، ۶-۳ و ۶-۱ شکست داد تا ضمن کسب ۲۰۰ـمین پیروزی دوران ورزشی خود به مرحله دوم برسد.

مرد شماره دو تنیس جهان در بازی مقابل گسکه عملکرد خوبی در بخش سرویس داشت و در ۸۸ درصد از امتیازات سرویس اول خود به پیروزی رسید و ۱۵ ضربه ایس نیز به ثمر رساند.

مدودف در مرحله دوم با دومینیک کپفر آلمانی روبه‌رو خواهد شد. او سال ۲۰۱۹ در مسیر راه‌یابی به فینال اوپن آمریکا کپفر را در دور چهارم شکست داد.

آندری روبلف روس نیز کار خود در آخرین گرند اسلم سال را به یک پیروزی سه سته آغاز کرد؛ نفر هفتم جهان شب گذشته در سه ست پیاپی با نتایج ۶-۳، ۷-۶ و ۶-۳ مقابل ایوو کارلوویچ به پیروزی رسید و به مرحله دوم راه یافت.

این به احتمال زیاد آخرین مسابقه دوران حرفه‌ای کارلوویچ بود. این تنیس‌باز ۴۲ ساله قبلاً اعلام کرده بود بعد از اوپن آمریکا بازنشسته خواهد شد اما اخیراً گفته که ممکن است در تصمیم خود تجدید نظر کند.

روبلف در دور بعد با پدرو مارتینز نفر ۷۵ رده‌بندی مسابقه می‌دهد.

کسپر رود نروژی بخت هشتم رقابت‌ها نیز از دیگر برندگان روز اول مسابقات بود که در سه ست متوالی (۶-۳، ۶-۲ و ۶-۲) بر یوئیچی سوگیتا غلبه کرد و راهی دور دوم شد.

اما در یکی از نتایج قابل توجه روز، برندون ناکاشیما تنیس‌باز ۲۰ ساله آمریکایی موفق به شکست هموطنش جان ایزنر شد و به مرحله دوم رقابت‌ها راه یافت. نفر ۸۴ جهان در این مسابقه حریف کهنه‌کار خود را در ۳ ست متوالی با نتایج ۷-۶، ۷-۶ و ۶-۳ مغلوب کرد.

مارین چیلیچ قهرمان سابق اوپن آمریکا هم از بازیکنان ناکام اولین روز مسابقات بود؛ او به دلیل مصدومیت دیدار خود برابر فیلیپ کولشرایبر را نیمه‌کاره رها کرد و از دور مسابقات کنار رفت. بازیکن کروات بعد از اینکه دو ست اول را در تایبریک برد، ست‌های سوم و چهارم را با نتایج ۶-۲ و ۶-۱ به حریف آلمانی واگذار کرد و در ست پنجم درحالیکه ۲-۰ عقب بود مجبور به انصراف شد. 

چیلیچ در ۱۶ سال دوران ورزشی خود هیچ مسابقه‌ای را نیمه‌کاره رها نکرده بود و شب گذشته برای اولین بار بعد از ۸۳۷ مسابقه مجبور شد در میانه یک مسابقه انصراف دهد.

روبرتو باتیستا آگوت هم در سه ست متوالی و با نتایج ۶-۳ و ۶-۴ و ۶-۰ برابر نیک کیریوس به برتری رسید و راهی دور دوم مسابقات اوپن آمریکا شد. کیریوس که قبل از اوپن آمریکا بدلیل مصدومیت از مسابقات وینستون سیلم انصراف داد، با این باخت متحمل چهارمین شکست متوالی خود شد.

در سایر دیدارهای مهم نیز، گریگور دیمیتروف، دیه‌گو شوآرتسمن و فلیکس اوژه‌الیاسیم با غلبه بر حریفان خود به دور دوم رسیدند.

در بخش زنان، نائومی اوساکا مدافع قهرمانی مسابقات آزاد آمریکا در دو ست پیاپی (۶-۴ و ۶-۱) ماری بوسکووا از جمهوری چک را پشت سر گذاشت و به مرحله دوم رسید. تنیس‌باز ۲۳ ساله ژاپنی با این پیروزی به ۱۶ـمین برد متوالی خود در گرند اسلم‌ها دست یافت. اوساکا در دور بعد با اولگا دانیلوویچ از صربستان دیدار خواهد کرد.

آرینا سابالنکا بخت دوم کسب جام نیز در سه ست (۶-۴ ۶-۷ ۶-۰) برابر نینا استویانوویچ صرب به برتری دست یافت و حریف تامارا زیدانشک در مرحله دوم شد.

اما در تماشایی‌ترین دیدار روز گذشته، اسلون استیونس در تکرار فینال یو اس اوپن ۲۰۱۷ با نتیجه ۲-۱ از سد مدیسن کیز عبور کرد و به مرحله دوم این مسابقات صعود کرد.

استیونس آمریکایی که در حال حاضر رتبه‌ای بهتر از ۶۶ جهان در اختیار ندارد، در این دیدار که ۲ ساعت و ۱۰ دقیقه به طول انجامید هم‌وطنش را با نتایج ۶-۳، ۱-۶ و ۷-۶ از پیش رو برداشت. استیونس در تایبریک ست سوم ۵-۳ عقب افتاده بود، اما بازگشت فوق‌العاده‌ای داشت و ۹-۷ پیروز شد. 

سیمونا هالپ و گاربینیه موگوروسا نیز در دو ست مقابل حریفان خود به برتری رسیدند؛ هالپ با نتایج ۶-۴ و ۷-۶ بر کامیلا جورجی قهرمان مسابقات مونتریال غلبه کرد و موگوروسا در دو تایبریک نزدیک توانست دونا وکیچ کروات را از سر راه بردارد.

انجلیک کربر آلمانی اما برای راه‌یابی به مرحله بعد روز سختی را پشت سر گذاشت؛ قهرمان یو اس اوپن ۲۰۱۶ درحالیکه در ست سوم ۵-۳ و ۳۰-۰ از دایانا یاسترمسکا عقب افتاده بود، بازگشتی تماشایی داشت و با شکست حریف اوکراینی راهی دور دوم شد. زن شماره یک پیشین تنیس جهان این مسابقه را با نتایج ۳-۶، ۶-۴ و ۷-۶ به سود خود پایان داد.

در مسابه دیگر ویکتوریا آزارنکا نایب‌قهرمان دوره گذشته درحالیکه در ست اول ۴-۱ از ترزا مارتین‌کووا عقب بود با پیروزی در یازده گیم متوالی و با نتایج ۶-۴ و ۶-۰ حریف اهل چک را در هم کوبید و توانست به دور دوم صعود کند.

الینا اسویتولینا، کوکو گاف و اونس جابر هم با شکست حریفان به مرحله دوم بازی‌ها راه یافتند.

اما کارلا سوآرز ناوارو اسپانیایی دیروز در دو ست پیاپی (۶-۲ و ۶-۴) مغلوب دنیل کالینز شد و به این ترتیب آخرین حضور خود در یک گرند اسلم را تجربه کرد. ناوارو که سال گذشته به سرطان غدد لنفاوی مبتلا شد و بهبود پیدا کرد، در پایان فصل جاری از دنیای تنیس خداحافظی می‌کند.

0/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید