تنیس فا

رویایی که به کابوس تبدیل شد؛ نواک جوکوویچ در المپیک توکیو دست خالی ماند

0

مرد شماره یک تنیس جهان مدال برنز را هم از دست داد.

تنیسفا – نواک جوکوویچ در دیدار رده‌بندی المپیک توکیو با حساب ۲-۱ مغلوب پابلو کارنیو بوستا شد و از رسیدن به مدال برنز باز ماند.

تنیس‌باز صرب که پس از شکست تلخ روز گذشته پیش‌بینی می‌شد در دیدار رده‌بندی کم فروغ و بی‌انگیزه ظاهر شود، ست اول را ۶-۴ به حریف اسپانیایی واگذار کرد. با این وجود او در ست دوم از تلاش دست نکشید و با اینکه تا یک قدمی شکست نیز پیش رفت، به زحمت در تایبریک پیروز شد تا هم‌چنان به کسب مدال امیدوار بماند. درحالی‌که به نظر می‌رسید جوکوویچ به بازی برگشته است، او در ست سوم از نظر روحی فرو ریخت و کاملاً عصبی و آشفته ظاهر شد، طوری‌که از فرط عصبانیت راکت خود را شکست و در صحنه‌ای دیگر نیز راکت خود را به طرز خطرناکی به سمت سکوها پرت کرد. نوله در نهایت ست سوم را هم ۶-۳ باخت تا تورنمنتی را که با رویای کسب مدال طلا آغاز کرده بود، به تلخ‌ترین شکل ممکن و با دست خالی به پایان برساند.

لحظه عصبانیت و شکستن راکت توسط نواک جوکوویچ در بازی مقابل کارنیو بوستا/Eurosport ©

دارنده مدال برنز بازی‌های پکن که در مسابقات این دوره رویای کسب مدال طلا و تکمیل افتخاراتش را در سر می‌پروراند، روز گذشته با شکست ناباورانه برابر زورف شانس طلا را از دست داد و با باخت امروز ناکامی‌اش تکمیل شد.

صربیناتور پس از این دیدار به دلیل مصدومیت شانه از دیدار رده‌بندی مختلط هم کنار کشید. او قرار بود اندکی پس از دیدار انفرادی بهمراه هم‌وطنش نینا استویانوویچ برای کسب مدال برنز به مصاف اشلی بارتی و جان پیرس بروند که با انصراف او مدال این بخش نصیب زوج استرالیایی شد.

جوکوویچ بعد از ناکامی در المپیک گفت: «از نظر ذهنی و جسمی خسته هستم. هر چه در توان داشتم را به کار گرفتم… در حال حاضر با مصدومیت‌های متعددی مواجه هستم و به همین خاطر از دیدار مختلط انصراف دادم، امیدوارم این آسیب‌دیدگی‌ها حضورم در مسابقات آزاد آمریکا را به خطر نیاندازد.»

او ادامه داد: «از آمدن به المپیک به هیچ عنوان پشیمان نیستم. معتقدم هیچ اتفاقی تصادفی نیست و حتماً یک دلیل برای آن وجود دارد. قبلاً هم شکست‌های سخت و دردناکی را در المپیک و میادین بزرگ تجربه کرده‌ بودم. این باخت‌ها معمولاً مرا قوی‌تر می‌کند. اما از عدم کسب مدال برای کشورم افسوس می‌خورم. هم در انفرادی و هم مختلط. دیروز و امروز عملکرد خوبی نداشتم و سطح بازی‌ام افت کرد… مطمئن هستم که قوی‌تر بر می‌گردم و تلاش خواهم کرد تا در المپیک پاریس برای کشورم مدال کسب کنم. متأسفم که هموطنانم در صربستان را ناامید کردم، اما ورزش همین است.»

به این ترتیب جوکوویچ بدون کسب هیچ مدالی به کار خود در المپیک توکیو ۲۰۲۰ پایان داد. او حالا تمرکز خود را معطوف فصل هارد کورت در آمریکای شمالی خواهد کرد، جایی که این شانس را دارد تا با فتح یو اس اوپن، هر چهار گرند اسلم فصل را به نام خود ثبت کند و رکورد کم‌نظیر دیگری بر جای بگذارد.

اما از سوی دیگر، کارنیو بوستا با شکست بهترین بازیکن حال حاضر جهان به افتخار بزرگی دست پیدا کرد و توانست صاحب مدال برنز المپیک شود. نفر یازدهم تنیس رده‌بندی که این ماه نخستین عنوان ۵۰۰ امتیازی خود را در مسابقات هامبورگ کسب کرد، با اعتماد به نفس بالایی پا به ۳۲ـمین دوره المپیک گذاشت و در طول این رقابت‌ها موفق شد بازیکنانی چون مارین چیلیچ و دنیل مدودف را کنار بزند.

شادی پابلو کارنیو بوستا بعد از پیروزی مقابل نواک جوکوویچ در رده‌بندی المپیک توکیو ۲۰۲۰ – Robert Deutsch/USA TODAY Sport ©

0/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید