تنیس فا

معرفی مسابقات تنیس مسترز مایمی ۲۰۲۱ + جداول مسابقات

0

تنیسفا: مسابقات تنیس آزاد مایمی ۲۰۲۱ از تاریخ ۳ تا ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ در شهر مایمی فلوریدا برگزار می‌شود.

رقابت‌های تنیس مایمی که با نام آزاد مایمی (اوپن مایمی) شناخته می‌شود، هر ساله در ماه مارس با حضور بهترین‌های تنیس جهان در ایالت فلوریدای آمریکا برگزار می‌گردد. این رقابت‌ها که اولین بار در سال ۱۹۸۵ برگزار شد، به صورت هم‌زمان در دو بخش‌ زنان (در رده WTA 1000) و مردان (در رده مسترز ۱۰۰۰) انجام می‌گیرد.

جیمز بلیک، تنیس‌باز بازنشسته آمریکایی مدیریت این مسابقات را به عهده دارد.

سال گذشته رقابت‌های مایمی به دلیل شیوع ویروس کرونا لغو شد. با توجه به تداوم همه‌گیری کرونا، این رقابت‌ها امسال با حضور محدود تماشاگران برگزار خواهد شد، بطوری‌که روزانه در هر بخش بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ نفر می‌توانند مسابقات را از نزدیک تماشا کنند. استادیوم اصلی مجموعه هارد راک نیز در این دوره از رقابت‌ها استفاده نخواهد شد.

با توجه به لغو رقابت‌های ایندین ولز به علت شیوع کرونا، مسترز مایمی نخستین مسترز سال ۲۰۲۱ به حساب می‌آید.

نشان مسابقات آزاد مایمی / miamiopen.com ©

مسابقات مایمی در زمین‌ «هارد کورت» از نوع «Laykold» انجام می‌شود که از نظر سرعت، یکی از کندترین‌ها در بین مسابقات حرفه‌ای تنیس به شمار می‌رود. علاوه بر کندی زمین که بعضاً با انتقادهایی از سوی بازیکنان همراه بوده است، هوای به شدت شرجی شهر مایمی نیز یکی دیگر از چالش‌هایی است که بازیکنان با آن مواجه هستند.

امسال دومین سالی است که رقابت‌های مایمی در شهر «مایمی گاردنز» برگزار می‌شود. این مسابقات پیش‌تر به مدت ۳۲ سال در پارک «کراندون» واقع در منطقۀ «کی بیسکین» انجام می‌شد.

«ورزشگاه هارد راک» محل برگزاری مسابقات مسترز مایمی است. استادیوم هارد راک، یک مجموعۀ چندمنظوره است که بیشتر جهت میزبانی از مسابقات فوتبال آمریکایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. تیم‌ فوتبال آمریکایی «مایمی دلفینز» دیدارهای خانگی خود را در این ورزشگاه برگزار می‌کند.

 استادیوم اصلی مسابقات، در درون ورزشگاه فوتبال آمریکایی قرار گرفته و ۱۴۰۰۰ صندلی گنجایش دارد. جدا از ورزشگاه اصلی، استادیوم «گرند استند»، ۱۲ زمین مسابقه و ۱۸ زمین تمرین در این مجموعه بزرگ جای گرفته است.

نمایی از آماده‌سازی ورزشگاه هارد راک برای مسابقات مایمی ۲۰۱۹ / Twitter ©

برای پیگیری آخرین اخبار مسابقات مایمی و اطلاع از کانال‌های پخش‌کننده این رقابت‌ها به کانال تلگرام تنیسفا بپیوندید.

در سال ۲۰۰۶، مسابقات مایمی اولین تورنمنت تنیسی بود که مجهز به تکنولوژی «چشم شاهین» شد و بازیکنان توانستند برای نخستین بار تصمیم داوران را با درخواست بازبینی ویدیویی (Challenge) به چالش بکشند. اولین «چلنج» را یامی جکسون در دور نخست مسابقات مقابل اشلی هارکلرود درخواست کرد.

نمایی دیگر از استادیوم اصلی مسابقات / Twitter ©

نمایی از محل برگزاری مسابقات ۱۰۰۰ امتیازی مایمی ۲۰۱۹ / Instagram ©

تقسیم امتیازات و جوایز نقدی مسابقات مایمی

رده/دور قهرمان نایب‌قهرمان نیمه‌نهایی یک‌چهارم نهایی چهارم سوم دوم اول
انفرادی مردان ۱۰۰۰ ۶۰۰ ۳۶۰ ۱۸۰ ۹۰ ۴۵ ۲۵ ۱۰
دونفره مردان ۰
انفرادی زنان ۱۰۰۰ ۶۵۰ ۳۹۰ ۲۱۵ ۱۲۰ ۶۵ ۳۵ ۱۰
دونفره زنان ۱۰

میزان جوایز نقدی در هر دو رده مردان و زنان به صورت زیر است:

جوایز نقدی این تورنمنت در سال ۲۰۲۱ نسبت به سال ۲۰۱۹ افت فاحشی داشته است. قهرمان رقابت‌ها در سال ۲۰۱۹ مبلغ ۱,۳۵۴,۰۱۰ دلار جایزه نقدی دریافت کرد اما امسال جایزه قهرمان بازی‌ها ۳۰۰,۱۱۰ دلار است.

رده قهرمان نایب‌قهرمان نیمه‌نهایی یک‌چهارم نهایی دور چهارم دور سوم دور دوم دور اول
انفرادی $۳۰۰,۱۱۰ $۱۶۵,۰۰۰ $۹۳,۰۰۰ $۶۱,۰۰۰ $۴۰,۰۰۰ $۲۶,۰۰۰ $۱۶,۰۰۰ $۱۰,۰۰۰
دونفره $۸۱,۰۰۰ $۵۱,۰۰۰ $۳۸,۰۰۰ $۲۷,۰۰۰ $۱۸,۰۰۰ $۱۲,۰۰۰

نمای هوایی کامپیوتری از محل برگزاری مسابقات / Twitter ©

رکوردهای بخش مردان

در بخش مردان، نواک جوکوویچ و آندره آغاسی هر کدام با شش عنوان، رکورد بیشترین تعداد قهرمانی را در اختیار دارند. آغاسی در سال‌های ۱۹۹۰، ۱۹۹۵، ۱۹۹۶، ۲۰۰۱، ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ به مقام قهرمانی رسید و جوکوویچ در سال‌های ۲۰۰۷، ۲۰۱۱، ۲۰۱۲، ۲۰۱۴، ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ جام قهرمانی مسابقات را بالای سر برد.

دیگر رکوردها:

 • حضور در فینال: آندره آغاسی (۸ مرتبه)
 • قهرمانی پیاپی: نواک جوکوویچ و آندره آغاسی با ۳ قهرمانی پیاپی
 • پیروزی پیاپی در مسابقه: آندره آغاسی (۱۹ مسابقه)
 • جوان‌ترین قهرمان: نواک جوکوویچ (۱۹ سال و ۳۱۶ روز)
 • مسن‌ترین قهرمان: راجر فدرر (۳۵ سال و  ۲۴۱ روز)
 • بیشترین قهرمانی در رده دونفره: باب و مایک برایان (۵ قهرمانی)

رکوردهای بخش زنان

در بخش زنان، سرینا ویلیامز با ۸ قهرمانی (سال‌های ۲۰۰۲، ۲۰۰۳، ۲۰۰۴، ۲۰۰۷، ۲۰۰۸، ۲۰۱۳، ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵) رکورددار این مسابقات است.

دیگر رکوردها:

 • حضور در فینال: سرینا ویلیامز (۱۰ مرتبه)
 • قهرمانی پیاپی: اشتفی گراف و سرینا ویلیامز با ۳ قهرمانی پیاپی
 • پیروزی پیاپی در مسابقه: اشتفی گراف و وینس ویلیامز (۲۲ مسابقه)
 • جوان‌ترین قهرمان: مونیکا سلس (۱۶ سال و ۱۱۱ روز)
 • مسن‌ترین قهرمان: سرینا ویلیامز (۳۳ سال و ۱۹۰ روز)

سان‌شاین دابل

فتح مسابقات مسترز ایندین ولز و مسترز مایمی در یک سال به «سان‌شاین دابل» مشهور است. در مجموع تاکنون ۱۰ تنیس‌باز مرد و زن موفق به انجام این مهم شده‌اند؛ جیم کوریر (۱۹۹۱)، مایکل چنگ (۱۹۹۲)، پیت سمپراس (۱۹۹۴)، اشتفی گراف (۱۹۹۴ و ۱۹۹۶)، مارسلو ریوس (۱۹۹۸)، آندره آغاسی (۲۰۰۱)، راجر فدرر (۲۰۰۵، ۲۰۰۶ و ۲۰۱۷)، کیم کلایسترز (۲۰۰۵)، نواک جوکوویچ (۲۰۱۱، ۲۰۱۴، ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶) و ویکتوریا آزارنکا (۲۰۱۶).

مسترز مایمی، سرآغاز یکی از بزرگترین تقابل‌ها در تنیس

تقابل راجر فدرر و رافائل نادال اسپانیایی که یکی از مهم‌ترین و جذاب‌ترین تقابل‌ها در تاریخ ورزش به حساب می‌آید، از مسابقات مسترز مایمی آغاز شد. این دو اسطورۀ تنیس جهان اولین بار در دور سوم رقابت‌ها در سال ۲۰۰۴ به مصاف یک‌دیگر رفتند. نادال که در آن زمان ۱۷ سال داشت، با پیروزی ۲ بر صفر مقابل تنیس‌باز سوئیسی نخستین برد خود مقابل او را به دست آورد.

مسابقات تنیس هزار امتیازی مایمی ۲۰۲۱

مسابقات مسترز مایمی امسال در بخش مردان با سال‌های گذشته متفاوت است، چراکه هیچ‌ یک از سه ابرستاره تنیس جهان یعنی نواک جوکوویچ، رافائل نادال و راجر فدرر در آن حضور ندارند. این برای نخستین بار است که طی ۱۷ سال گذشته هیچ کدام از این سه نفر در یک تورنمنت مسترز حضور ندارند. جوکوویچ قهرمان ۳۶ دوره رقابت‌های مسترز به دلایل شخصی از مسابقات امسال کناره‌گیری کرد، نادال به‌علت مصدومیت کمر و کسب آمادگی برای رقابت‌های فصل خاک از این رقابت‌ها انصراف داد و فدرر مدافع عنوان قهرمانی اوپن مایمی هم که پس از ۱۳ ماه دوری از تنیس در مسابقات دوحه به میادین بازگشت، ترجیح داد تمرینات خود را در دوبی پیگیری کند. در کنار جوکوویچ، نادال و فدرر، دومینیک تیم اتریشی نیز از مسابقات این دوره انصراف داد تا ۴ بازیکن از ۱۰ نفر برتر جهان در اولین مسترز سال ۲۰۲۱ حضور نداشته باشند. در غیاب بازیکنان فوق، دنیل مدودف، استفانوس سیتسیپاس، الکساندر زورف و آندری روبلف ۴ بخت اول قهرمانی مسابقات امسال به شمار می‌آیند.

در بخش زنان، به غیر از سرینا ویلیامز قهرمان ۸ دوره آزاد مایمی که به‌دلیل جراحی دهان از مسابقات کناره‌گیری کرد، سایر مدعیان قهرمانی در تورنمنت حضور دارند. اشلی بارتی، نائومی اوساکا، سیمونا هالپ و سوفیا کنین ۴ بخت نخست رقابت‌های این دوره هستند.

جداول مسابقات تنیس مایمی

بخش انفرادی مردان

بخش انفرادی زنان

 

5/5 (1 رای)
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید