تنیس فا

تنیس آزاد استرالیا ۲۰۲۱؛ جوکوویچ به رغم مصدومیت از سد فریتس عبور کرد / فرار بزرگ تیم از مهلکه “جان کین آرنا”

0

در روز پنجم تنیس آزاد استرالیا درحالیکه مدعیان قهرمانی در بخش زنان صعود بی‌دردسری را به دور چهارم تجربه کردند، نواک جوکوویچ و دومینیک تیم برای فرار از شکست مجبور شدند در پنج ست بجنگند.

تنیسفا – مسابقات اوپن استرالیا روز جمعه با برگزاری دیدارهای دور سوم از نیمه بالایی جدول پیگیری شد و نواک جوکوویچ مدافع عنوان قهرمانی با وجود مصدومیتی که در میانه بازی برایش پیش آمد، توانست با پیروزی ۳-۲ برابر تیلور فریتس به مرحله ۱/۸ نهایی صعود کند.

مرد اول تنیس جهان شروع خوبی در این مسابقه داشت و حریف آمریکایی خود را در دو ست نخست با نتایج ۷ بر ۶ و ۶ بر ۴ شکست داد. اما درست در زمانیکه به نظر می‌رسید یک پیروزی سه سته در انتظار بازیکن صرب است، او‌ از ناحیه شکم دچار مصدومیت شد و این فریتس بود که بر خلاف انتظار در ست‌های سوم و چهارم با نتایج ۶ بر ۳ و ۶ بر ۴ به برتری رسید و بازی را ۲-۲ مساوی کرد. با این حال در ست پنجم جوکوویچ که به نظر دردش تسکین یافته بود بار دیگر کنترل بازی را در دست گرفت و با پیروزی ۶ بر ۲ در این ست راهی مرحله بعد شد.

مرد شماره یک تنیس جهان پس از این مسابقه با بیان اینکه امکان دارد در مرحله بعدی نتواند به میدان برود گفت: «فقط تلاش کردم به بازی ادامه دهم، امیدوارم بودم که اوضاع بهتر شود و از اواخر ست چهارم این اتفاق افتاد. این یکی از خاص‌ترین پیروزی‌های عمرم بود. نمی‌دانم چه شد، اما مطمئنم که عضله شکم‌ام دچار پارگی شده، مطمئن نیستم که در مسابقه بعد برابر رائونیچ بتوانم به میدان بروم.»

جوکوویچ در مرحله چهارم باید به مصاف میلوس رائونیچ بلندقامت قرار برود؛ بازیکن کانادایی امروز در ۴ ست، مارتون فوچوویچ که دور قبل واورینکا را به خانه فرستاد، شکست داد و به دور بعدی راه یافت.

اما در جذاب‌ترین دیدار این روز، دومینیک تیم نایب‌قهرمان دوره قبل از جهنم “جان کین آرنا” جان سالم به در برد. مرد شماره ۳ تنیس جهان درحالیکه ۲ بر صفر مقابل نیک کیریوس عقب افتاد، بازگشتی فوق‌العاده به بازی داشت و با پیروزی در سه ست بعدی راهی جمع ۱۶ بازیکن برتر مسابقات اوپن استرالیا شد.

این مسابقه در استادیوم جان کین که استادیوم مورد علاقه کیریوس است برگزار شد. در دو ست اول بازیکن جنجالی استرالیایی که از حمایت همه‌جانبه هموطنانش برخوردار بود با نتایج مشابه ۶ بر ۴ تیم را شکست داد و در آستانه پیروزی قرار گرفت. اما این پایان کار نبود و تنیس‌باز اتریشی در ادامه به‌ تدریج خودش را در زمین پیدا کرد و با پیروزی در دو ست بعدی با نتایج ۶ بر ۳، ۶ بر ۴ کار را به ست پنجم کشاند. قهرمان آزاد آمریکای در ست پنجم هم به بازی خوب خود ادامه داد و ۶ بر ۴ به پیروزی رسید تا پس از ۳ ساعت و ۲۱ دقیقه از سد کیریوس عبور کند و راهی مرحله بعد شود.

گریگور دیمیتروف حریف تیم در دور چهارم مسابقات است که امروز با انصراف پابلو کارنیو بوستا در اواسط بازی، راهی مرحله بعد شد.

تیم و دیمیتروف تاکنون ۵ مرتبه روبروی هم به قرار گرفته‌اند که دیمیتروف در ۳ مسابقه پیروز شده است. آخرین دیدار این دو به مسابقات مسترز پاریس ۲۰۱۹ باز می‌گردد که بازیکن بلغار در دو ست حریف اتریشی خود را شکست داد.

الکساندر زورف اما برخلاف جوکوویچ و تیم، روز آسانی داشت و با پیروزی برابر آدرین مانارینوی فرانسوی راهی دور چهارم شد. بازیکن آلمانی در دور بعد مقابل دوسان لایوویچ صرب به میدان خواهد رفت که او نیز توانست پدرو مارتینز از اسپانیا را شکست دهد.

در نبرد تمام‌کانادایی فلیکس اوژه‌الیاسیم و دنیس شاپووالوف هم این الیاسیم بود که خوش درخشید و دوست صمیمی خود را با نتایج ۷ بر ۵، ۷ بر ۵ و ۶ بر ۳ از پیش رو برداشت تا برای نخستین بار به دور چهارم اوپن استرالیا راه پیدا کند.

الیاسیم در مرحله چهارم باید به مصاف اصلان کاراتسف روس برود که امروز با خلق یک شگفتی بزرگ، سید هشتم مسابقات یعنی دیه‌گو شوآرتسمن را شکست داد.

مرد شماره ۱۱۴ جهان که از جدول مقدماتی خود را به جدول اصلی رسانده، بازیکن آرژانتینی را در ۳ ست پیاپی و با نتیجه مشابه ۶ بر ۳ پشت سر گذاشت و به دور چهارم رسید.

در بخش زنان، سیمونا هالپ دارنده ۲ عنوان گرند اسلم برخلاف دیدار قبلی خود، کار دشواری نداشت و با نتایج ۶ بر یک و ۶ بر ۳ ورونیکا کودرمتووا از روسیه را حذف کرد و راهی دور چهارم شد.

هالپ در مرحله بعد در دیداری تماشایی باید برابر ایگا اشویانتک قهرمان رولان گاروس ۲۰۲۰ قرار بگیرد که امروز با عبور از سد فیونا فرو به دور چهارم اوپن استرالیا رسید. اشویانتک در این دیدار با نتایج ۶ بر ۴ و ۶ بر ۳ به برتری دست یافت.

نائومی اوساکا هم همانند دیدارهای قبلی خود در این دوره پرقدرت ظاهر شد و اونس جابر را بدون از دست دادن ست شکست داد و ۱۷ـمین پیروزی متوالی خود را کسب کرد. بازیکن ژاپنی در این مسابقه با نتایج ۶ بر ۲ و ۶ بر ۳ حریف تونسی‌اش را مغلوب کرد.

حریف اوساکا در مرحله چهارم، گاربینیه موگوروسا عنوان‌دار دو دوره مسابقات گرند اسلم است که این روزها از آمادگی زیادی برخوردار است. بازیکن اسپانیایی امروز در دو ست متوالی و با نتیجه مشابه ۱-۶ بر زارینا دیاس قزاق غلبه کرد و به مرحله چهارم رسید.

سرینا ویلیامز نیز با برتری ۲ بر صفر مقابل آناستاسی پوتاپووا، ضمن کسب ۹۰ـمین پیروزی خود در گرند اسلم آزاد استرالیا به جمع ۱۶ نفر پایانی بازی‌ها راه یافت. اسطوره آمریکایی تنیس جهان در این مسابقه با نتایج ۷ بر ۶ و ۶ بر ۲ مقابل حریف روس خود را مغلوب کرد. ویلیامز در مرحله بعد با آرینا سابالنکا بخت هفتم قهرمانی دیدار خواهد داشت که او هم موفق شد ان لی از آمریکا را شکست دهد.

در یکی دیگر از مسابقات جذاب روز پنجم نیز سو‌-وه شه تنیس‌باز تایوانی درحالی‌که مقابل سارا ارانی تا آستانه شکست پیش رفت، به بازی برگشت و تنیس‌باز ایتالیایی را ۲ بر یک شکست داد. شه در ست نخست ۶ بر ۴ به برتری رسید اما در ست بعدی ۶ بر ۲ شکست خورد تا کار به ست سوم بکشد. در ست سوم اگرچه شه ۵ بر ۳ از ارانی عقب افتاد، اما به بازی بازگشت و در نهایت با نتیجه ۷ بر ۵ به پیروزی دست یافت تا به مرحله چهارم راه پیدا کند.

این تنیس‌باز ۳۵ ساله که در دور قبل نیز بیانکا آندریسکو را کنار زده بود، در مرحله چهارم با مارکتا واندروسووا دیدار خواهد کرد.

اضافه می‌شود مسابقات تنیس آزاد استرالیا از فردا به مدت پنج روز بدون تماشاگر برگزار خواهد شد. صبح روز جمعه مقامات ایالت ویکتوریا به‌دنبال افزایش موارد ابتلا به کووید ۱۹ در هتل محل اقامت مسافران در ملبورن، به مدت ۵ روز مقررات منع تردد وضع کردند.

این مقررات از بامداد روز شنبه اعمال خواهد شد و تنها پرسنل سلامت و برخی کارکنان مشاغل خاص مستثنی شده‌اند.

با توجه به اینکه ایالت ویکتوریا ورزشکاران حرفه‌ای و رویدادهای ورزشی را از مقررات فوق مستثنی کرده است، مسابقات آزاد استرالیا به کار خود ادامه خواهد داد اما این تورنمنت تا روز چهارشنبه بدون تماشاگر برگزار خواهد شد.

0/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید