تنیس فا

تنیس آزاد استرالیا ۲۰۲۱؛ راهیبایی جوکوویچ، تیم، هالپ، اوساکا و ویلیامز به دور سوم / حذف واورینکا، آندریسکو و کویتووا

0

سومین روز از مسابقات گرند اسلم آزاد استرالیا با برتری نواک جوکوویچ، دومینیک تیم و الکساندر زورف همراه بود. استن واورینکا قهرمان سابق رقابت‌ها اما با شکست مقابل مارتون فوچوویچ با رقابت‌ها وداع کرد. در بخش زنان نائومی اوساکا و سرینا ویلیامز با پیروزی برابر حریفان خود به دور سوم راه یافتند و سیمونا هالپ درحالی‌که با حذف فاصله چندانی نداشت از شکست گریخت.

تنیسفا – در روز سوم رقابت‌های گرند اسلم اوپن استرالیا، نواک جوکوویچ مرد اول تنیس جهان مقابل فرانسیس تیافو آمریکایی محک خوبی خورد و اگرچه یک ست را به حریف ۲۳ ساله خود واگذار کرد، در مجموع عملکرد خوبی داشت و ۳ بر یک پیروزی شد. جوکوویچ ست‌های اول، سوم و چهارم را با نتایج ۶-۳، ۷-۶ و ۶-۳ به سود خود پایان داد و ست دوم را ۷-۶ واگذار کرد.

دارنده ۱۷ عنوان گرند اسلم در مرحله سوم باید با یک آمریکایی دیگر به نام تیلور فریتس روبه‌رو شود که امروز در مصافی پایاپای هم‌وطنش رایلی اوپلکا را شکست داد. فریتس در این دیدار که به یک ماراتن ۵ ستی تبدیل شد، ست‌های دوم، چهارم و پنجم را با نتایج ۷-۶، ۷-۶ و ۶-۲ به سود خود پایان داد و ست‌های اول و سوم را ۶-۴ و ۷-۶ به اوپلکای ۲۱۱ سانتی‌متری واگذار کرد. این مسابقه ۴ ساعت و ۷ دقیقه طول کشید.

در دیدار دیگر، دومینیک تیم نایب‌قهرمان دوره گذشته برخلاف جوکوویچ کار دشواری نداشت و با نتایج ۶ بر ۴، ۶ بر صفر و ۶ بر ۲ برابر دومینیک کپفر آلمانی به برتری رسید و به دور سوم صعود کرد.

تیم در مرحله سوم باید با نیک کیریوس جنجالی مسابقه دهد که امروز با حمایت هواداران پرشور استرالیایی در ۵ ست از سد اوگو اومبر فرانسوی گذشت. کیریوس در این مسابقه نزدیک و تماشایی بعد از اینکه ۲ بار اومبر را در ست چهارم در کسب امتیاز نهایی ناکام گذاشت، به بازی بازگشت و در پنج ست حریف فرانسوی خود را شکست داد و راهی دور بعد شد.

بازیکن اهل کانبرا در ست‌های دوم، چهارم و پنجم با نتایج ۶-۴، ۷-۶ و ۶-۴ به پیروزی رسید و ست‌های اول و سوم را ۷-۵ و ۶-۳ واگذار کرد.

الکساندر زورف سید ششم آزاد استرالیا نیز از بازیکنان پیروز امروز بود؛ تنیس‌باز آلمانی با پیروزی ۳-۰ برابر مکسیم کرسی آمریکایی به دور سوم اوپن استرالیا رسید و حریف آدریان مانارینوی فرانسوی شد. زورف در این مسابقه با نتایج ۷-۵، ۶-۴ و ۶-۳ به پیروزی رسید.

دیه‌گو شوآرتسمن آرژانتینی بخت هشتم کسب جام هم با نتایج ۶ بر ۲، ۶ بر صفر و ۶ بر ۳ مقابل الکساندر مولر به برتری دست یافت و حریف اصلان کاراتسف روس شد.

اما در یکی از مسابقات جذاب روز سوم، بازگشت استن واورینکای نیمه‌تمام ماند تا تنیس‌باز سوئیسی خیلی زود از گردونه رقابت‌ها کنار برود.

واورینکا دو ست نخست را با نتایج ۷ بر ۵ و ۶ بر یک به فوچوویچ واگذار کرد، اما در ادامه ست‌های سوم و چهارم را با نتایج ۶ بر ۴ و ۶ بر ۲ به سود خود خاتمه داد تا کار را به ست پنجم کشیده شود. در ست پنجم نیز بازی پایاپای دنبال شد و اگرچه فوچوویچ در گیم دهم سرویس واورینکا را بریک کرد و فاصله چندانی با پیروزی نداشت، اما بازیکن سوئیسی دوباره به بازی برگشت تا کار به سوپر تایبریک کشیده شود. در سوپرتایبریک، واورینکا بهتر کار کرد و حتی ۹-۶ هم جلو افتاد، اما این بار نوبت فوچوویچ بود تا به بازی برگردد و قهرمان سابق رقابت‌ها را در ماراتنی که ۴ ساعت به طول انجامید با نتیجه ۱۱-۹ شکست دهد و راهی دور بعد شود.

فلیکس اوژه‌-الیاسیم و دنیس شاپووالوف تنیس‌بازان جوان و آینده‌دار کانادایی نیز با پیروزی برابر بازیکنانی از استرالیا (به ترتیب برابر جیمز داکورت و برنارد تامیک) حریف یک‌دیگر در دور سوم شوند.

گریگور دیمیتروف، میلوس رائونیچ، پابلو کارنیو بوستا، دوسان لایوویچ و پدرو مارتینز هم همگی با شکست حریفان خود به مرحله سوم رسیدند.

در بخش زنان، سیمونا هالپ بخت دوم کسب جام از شکست گریخت؛ زن شماره ۲ تنیس جهان درحالی‌که در ست سوم ۲-۵ از آیلا توملیانوویچ عقب بود، بازگشتی فوق‌العاده به بازی داشت و حریف استرالیایی خود را شکست داد. بازیکنان رومانیایی در ست نخست ۶ بر ۴ مغلوب شد اما در ست‌های دوم و سوم با نتایج ۶ بر ۴ و ۷ بر ۵ به پیروزی رسید و به دور سوم راه یافت.

هالپ در دور سوم به مصاف ورونیکا کودرمتووا از روسیه خواهد رفت.

در مسابقه دیگر، نائومی اوساکا سید سوم مقابل کارولین گارسیا عملکرد بی‌نقصی داشت و حریف فرانسوی خود را در تنها ۶۱ دقیقه و با نتایج ۶ بر ۲ و ۶ بر ۳ شکست داد. انس جابر تونسی حریف اوساکا در دور سوم است که او نیز موفق شد آنا کارولینا اشمیدلووا را از پیش رو بردارد.

سرینا ویلیامز اسطوره کهنه‌کار آمریکایی نیز در زمان یک ساعت و ۹ دقیقه بر نینا استویانوویچ از صربستان چیره شد و به مرحله سوم صعود کرد. قهرمان ۷ دوره مسابقات در این دیدار با نتایج ۶ بر ۳ و ۶ بر صفر به برتری رسید و حریف آناستازیا پوتاپووا در دور بعدی شد.

خواهر بزرگتر سرینا یعنی وینس ۴۰ ساله اما با شکست برابر سارا ارانی از دور مسابقات کنار رفت. ویلیامز در ست اول از ناحیه زانو دچار مصدومیت شد‌ و با اینکه به زحمت در زمین حرکت می‌کرد، از مسابقه انصراف نداد و تا لحظه آخر تلاش کرد.

آرینا سابالنکا، گاربینیه موگوروسا و ایگا اشویانتک نیز به ترتیب با پیروزی برابر داریا کاساتکینا، لیودمیلا سامسونووا و کامیلا جورجی به مرحله بعدی صعود کردند.

ناکامان بزرگ روز سوم در بخش زنان سیدهای هشتم و نهم مسابقات بودند؛ بیانکا آندریسکو و پترا کویتووا که هر دو سابقه قهرمانی در گرند اسلم‌ها را دارند، به ترتیب با شکست مقابل سو-وه شه و سورانا کرسته‌آ از صعود به مرحله بعد بازماندند.

0/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید