تنیس فا

ضربه‌ای که داور خط را به کام مرگ فرو برد

0

تنیسفا – چند روز قبل در دور چهارم تنیس آزاد آمریکا برخورد غیرعمدی ضربه نواک جوکوویچ به گلوی داور خط که اخراج او از مسابقات را در پی داشت، به سرخط اخبار رسانه‌های ورزشی جهان تبدیل شد.

لابد از خود پرسیدید که آیا تابه‌حال حوادث اینچنینی منجر به مرگ کسی هم شده؟ بله، پاسخ مثبت است.

ماجرا به سال ۱۹۸۳ و مسابقات رده نوجوانان در همین گرند اسلم یو اس اپن باز می‌گردد؛ در جریان بازی فینال ضربه «ایس» استفان ادبرگ، اسطوره سوئدی و خوش اخلاق تنیس جهان که آن‌زمان ۱۷ سال داشت، مستقیم به ریچارد ورتایم داور خط آمریکایی برخورد کرد و بعد از چند روز منجر به مرگ او شد.

ورتایم ۶۱ ساله که روی صندلی نشسته بود و داور خط میانی سرویس بود، بر اثر این ضربه که به کشاله ران او برخورد کرد از روی صندلی افتاد و سرش با زمین برخورد کرد و از هوش رفت.

ورتایم که سابقه بیماری مزمن قلبی و سکته در سن ۴۰ سالگی را داشت بلافاصله پس از این حادثه به نزدیک‌ترین مرکز درمانی منتقل شد و ۵ روز با دستگاه تنفس مصنوعی در بیمارستان بستری بود اما سرانجام در ۱۵ سپتامبر ۱۹۸۳ از دنیا رفت.

به‌دنبال این حادثه خانواده ورتایم از اتحادیه تنیس آمریکا شکایت کرد و مبلغ ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار دلار درخواست غرامت کرد.

هیئت منصفه دادگاهی که به این منظور تشکیل شد، مبلغ ۱۶۵ هزار دلار را به‌عنوان غرامت برای خانواده وی در نظر گرفت اما بعدتر در دادگاه استیناف در دیوان عالی ایالت نیویورک، برخورد توپ تنیس با آقای ورتایم علت مرگ وی تشخیص داده نشد و رأی هیئت منصفه نیز برگشت.

این حادثه باعث شد تا داوران خط پشت بیسلاین دیگر در جریان بازی روی صندلی ننشینند و ایستاده قضاوت کنند.

3/5 (1 رای)
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید