تنیس فا

معرفی مسابقات فینال تور جهانی ۲۰۱۹

0

 مسابقات فینال تور جهانی تنیس مردان ۲۰۱۹ از تاریخ ۱۰ تا ۱۷ ماه نوامبر (۱۹ تا ۲۶ آبان ۱۳۹۸) در مجموعه O2 شهر لندن برگزار می‌گردد.

تنیسفا – مسابقات فینال تور جهانی تنیس “Nitto ATP Finals” آخرین تورنمنت در تقویم ATP است که هر ساله در اواسط ماه نوامبر با شرکت هشت تنیس‌باز برتر جهان در پایتخت انگستان برگزار می‌گردد. در این مسابقات، ۸ بازیکنی که بیشترین امتیاز را در طول فصل بدست آورده‌اند با یک‌دیگر به رقابت می‌پردازند. در بخش دونفره این رقابت‌ها نیز هشت تیم برتر فصل به مصاف هم می‌روند.

فرمت برگزاری مسابقات نهایی تور جهانی

مسابقات فینال تور جهانی تنیس مردان شامل دور گروهی و دور حذفی است. در هر دو بخش انفرادی و دونفره، شرکت‌کنندگان در دو گروه چهار نفره/تیمی بازی می‌کنند و نفرات اول و دوم هر گروه، در مرحله نیمه‌نهایی به صورت ضربدری مقابل یک‌دیگر قرار می‌گیرند تا فینالیست‌ها مشخص شوند.

تاریخچه فینال تور جهانی تنیس مردان

رقابت‌های فینال تورجهانی از سال ۱۹۷۰ یعنی ۴۸ سال پیش شروع به کار کرد. از آغاز دهه هفتاد میلادی، تورنمنتی با عنوان «Masters Grand Prix» با حضور برترین‌های تنیس جهان برگزار می‌شد. این رقابت‌ها تا سال ۱۹۷۶ در شهرهای مختلفی چون توکیو، پاریس، بارسلونا، بوستون، ملبورن، استکهلم و هیوستون انجام گرفت. اما از سال ۱۹۷۷ تا پایان دهه ۸۰، شهر نیویورک به مدت ۱۳ سال میزبان بهترین تنیس‌بازان سال بود.

در دهه ۹۰ این تورنمنت به «ATP Tour World Championships» تغییر نام داد و به مدت ۱۰ سال در فرانکفورت (۱۹۹۰-۱۹۹۵) و هانوفر (۱۹۹۶-۱۹۹۹) آلمان برگزار گردید. در آغاز قرن بیست‌ویکم، عنوان این مسابقات به «Tennis Masters Cup» تغییر کرد و تا سال ۲۰۰۸ شهرهایی چون لیسبون، سیدنی، هیوستون و شانگهای میزبانی این رقابت‌های معتبر را برعهده داشتند.

برای اطلاع از برنامه روزانه، کانال‌های پوشش‌دهنده، نتایج لحظه‌به‌لحظه، اخبار و ویدیوهای مسابقات لندن به کانال تلگرام تنیسفا بپیوندید

در سال ۲۰۰۹ میزبانی سری جدید این تورنمنت تحت عنوان “ATP World Tour Finals” به بریتانیا محول شد و امسال برای یازدهمین دوره است که لندن میزبانی از این رقابت‌ها را به عهده دارد. این مسابقات از سال ۲۰۲۱ به تورین نقل مکان خواهد کرد. فینال تور جهانی تنیس مردان یکی از معتبرترین مسابقات تنیس به شمار می‌رود و از آن با نام «گرند اسلم پنجم» یاد می‌شود. با تغییر اسپانسر اصلی برگزارکننده تورنمنت از «بارکلیز» به «نیتو»، این رقابت‌ها از سال ۲۰۱۷ با نام Nitto ATP Finals شناخته می‌شود.

مجموعه O2 لندن، محل برگزاری بازی‌ها، با ۱۷۵۰۰ نفر گنجایش پس از استادیوم آرتور اش در نیویورک بزرگ‌ترین استادیوم تنیس جهان به حساب می‌آید.

استادیوم مجموعه O2

جوایز و امتیازات ATP Finals در سال ۲۰۱۸

مجموع جوایز مسابقات در سال ۲۰۱۹ با ۵۰۰ هزار دلار افزایش به ۹,۰۰۰,۰۰۰ دلار رسیده است. در این رقابت‌ها، فرد قهرمان تا سقف ۱۵۰۰ امتیاز بدست می‌آورد. نحوه تقسیم‌بندی جوایز و امتیازات مسابقات فینال تور جهانی تنیس مردان در جدول زیر قابل مشاهده است:

ردیف انفرادی دونفره امتیازها
قهرمان بدون شکست ۲,۷۱۲,۰۰۰$ ۵۱۷,۰۰۰$ ۱۵۰۰
پیروزی در فینال ۱,۲۸۰,۰۰۰$ ۲۰۰,۰۰۰$ ۵۰۰
پیروزی در دیدار نیمه‌نهایی ۶۲۰,۰۰۰$ ۱۰۳,۰۰۰$ ۴۰۰
هر برد در دور گروهی ۲۰۳,۰۰۰$ ۳۸,۰۰۰$ ۲۰۰
دست‌مزد حضور ۲۰۳,۰۰۰$ ۱۰۰,۰۰۰$
جایگزین‌ها ۱۱۰,۰۰۰$ ۳۸,۰۰۰$

رکوردها

راجر فدرر سوییسی با کسب ۶ عنوان رکوردار قهرمانی در این مسابقات است و پس از او، نواک جوکوویچ، ایوان لندل و پیت سمپراس هر کدام با ۵ قهرمانی در رده بعدی قرار دارند. در بخش دو نفره نیز پیتر فلمینگ و جان مک‌انرو هر کدام با ۷ عنوان رکورددار قهرمانی هستند. باب و مایک برایان و دنیل نستور نیز ۴ عنوان در این ‌بازی‌ها به‌دست آورده‌اند.

قهرمان سال ۲۰۱۸

سال گذشته الکساندر زورف ستاره آلمانی تنیس جهان با شکست نواک جوکوویچ در دیدار پایانی جام قهرمانی این رقابت‌ها را بالای سر برد. او امسال نیز جواز حضور در این مسابقات را کسب کرده است.

الکساندر زورف قهرمان مسابقات فینال تور جهانی ۲۰۱۸ © Getty Images

گروه‌بندی مسابقات در سال ۲۰۱۹

گروه‌بندی مسابقات لندن

گروه‌بندی مسابقات امسال در بخش‌های انفرادی به صورت زیر می‌باشد:

گروه آندره آغاسی
رافائل نادال
دنیل مدودف
استفانوس سیتسیپاس
الکساندر زورف
گروه بیورن بورگ
نواک جوکوویچ
راجر فدرر
دومینیک تیم
متئو برتینی

 

0/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید