تنیس فا

بیست بازی برتر مسابقات آزاد استرالیا در قرن بیست و یکم؛ شماره ۳: نواک جوکوویچ – اندی ماری

0

تنیس‌فا: به بهانه‌ی نخستین گرنداسلم سال، نگاهی داریم به برترین بازی‌های انجام شده در ملبورن استرالیا در قرن بیست‌ویکم. انتخاب‌های انجام‌شده بر اساس کیفیت و ماندگاری بازی مربوطه، اهمیت آن در تاریخ گرنداسلم آزاد استرالیا و تعداد مصاف‌های دو تنیس‌باز در این تورنمنت معتبر بوده و ترتیب آن طبق سلیقه شخصی نویسنده می‌باشد. لازم به ذکر است که در هر مطلب، از بین تمام رویارویی‌های میان دو تنیس‌باز انتخابی، به یک یا دو بازی به‌صورت اختصاصی پرداخته می‌شود و سایر تقابل‌ها از دید آماری مورد بررسی قرار می‌گیرند.

شماره ۳: نواک جوکوویچ – اندی ماری؛ سال ۲۰۱۲ دور نیمه‌پایانی

دلیل انتخاب:

این تقابل بدون شک مهم‌ترین نبرد در مسابقات آزاد استرالیا در دهه اخیر است. نواک جوکوویچ و اندی ماری تاکنون ۵ بار در ملبورن برابر هم صف‌آرایی کردند که ۴ مرتبه آن در بازی فینال بوده است. هیچ دو تنیس‌بازی تاکنون ۴ بار در آزاد استرالیا رودررو نشده‌اند. دیدار سال ۲۰۱۳ که در مرحله نیمه‌نهایی برگزار شد، نزدیک‌ترین بازی این دو تنیس‌باز بزرگ در نخستین گرنداسلم سال است.

پیش از بازی:

نواک جوکوویچ که مدافع عنوان قهرمانی بود، با غلبه بر لورنزی، خیرالدو و ماهوت در ۳ ست متوالی راهی دور چهارم شد. او سپس در ۴ ست از سد لیتون هیوئیت گذشت و با شکست داوید فرر به نیمه‌نهایی رسید. در آن سو اندی ماری با حذف تنیس‌بازانی چون هریسون، لودرا و کوکوشکین به یک‌چهارم نهایی رسید و با شکست کی نیشیکوری، حریف جوکوویچ شد. پیش از این بازی کارشناسان شانس جوکوویچ را بسیار بیشتر از اندی ماری می‌دانستند.

بازی:

در ست نخست جوکوویچ بهتر عمل کرد و توانست ۱-۰ از حریف پیش بیفتد. ماری در ست دوم سطح بازی خود را بالاتر برد و با نتیجه مشابه ست قبل (۶-۳) پیروز شد تا بازی ۱-۱ مساوی شود. در ست سوم که نزدیک‌ترین ست این دیدار بود، کار به تایبرک رسید و اندی ماری فرد پیروز بود. در حالی که تنیس‌باز اسکاتلندی تنها یک ست با فینال فاصله داشت، قصاب بلگراد به بازی برگشت و ست چهارم را با نتیجه ۶-۱ از آن خود کرد. بازی در ست نهایی فرازونشیب زیادی داشت و سرانجام این جوکوویچ بود که در گیم آخر ماری را بریک کرد و راهی دیدار پایانی شد. این دیدار زیبا و هیجان‌انگیز، نزدیک به ۵ ساعت به طول انجامید.

پس از بازی:

جوکوویچ در فینالی حماسی که یکی از زیباترین بازی‌های تاریخ تنیس به‌شمار می‌رود، در ۵ ست از سد رافائل نادال گذشت و قهرمانی خود را در ملبورن تکرار کرد. او در ادامه سال به فینال آزاد فرانسه و امریکا نیز رسید؛ اما به ترتیب مغلوب نادال و ماری شد و دستش از جام کوتاه ماند. نوله در انتهای سال با قهرمانی در فینال تور مردان، مجددا بهترین تنیس‌باز سال شد.
اندی ماری در ادامه سال به فینال ویمبلدون رسید، اما مغلوب راجر فدرر شد. او که با مربی‌گری ایوان لندل، تنیس‌باز بهتری شده بود، در المپیک لندن با شکست جوکوویچ و فدرر به مدال طلا رسید. این مدال، مهم‌ترین عنوان تنیس‌باز اسکاتلندی در سال ۲۰۱۲ نبود و او در فینال تنیس آزاد امریکا با غلبه بر نواک جوکوویچ، نخستین گرنداسلم خود را کسب کرد. ماری در انتهای سال در رتبه سوم جدول رده‌بندی تنیس مردان جای گرفت.

گزیده دیدار نواک جوکوویچ و اندی ماری در دور نیمه‌نهایی آزاد استرالیا ۲۰۱۲

سایر مصاف‌ها در ملبورن:

این دو تنیس‌باز ۴ بار دیگر در استرالیا باهم رودررو شدند که تمام این دیدارها در فینال مسابقات رخ داد و با برتری قصاب بلگراد همراه بود:

فینال ۲۰۱۱: ۳-۶ ۲-۶ ۴-۶
فینال ۲۰۱۳: ۲-۶ ۳-۶ ۶-۷ ۷-۶
فینال ۲۰۱۵: ۰-۶ ۳-۶ ۷-۶ ۶-۷
فینال ۲۰۱۶: ۶-۷ ۵-۷ ۱-۶

انتخاب ما برای تماشا از میان این ۴ فینال، دیدار پایانی سال ۲۰۱۳ است.

گزیده دیدار نواک جوکوویچ و اندی ماری در دیدار فینال آزاد استرالیا ۲۰۱۳

بررسی تقابل دو تنیس‌باز:

همه مسابقات: ۲۵-۱۱ جوکوویچ
گرنداسلم‌ها: ۸-۲ جوکوویچ
آزاد استرالیا: ۵-۰ جوکوویچ
فینال تور: ۱-۱ برابر
مسابقات المپیک: ۱-۰ ماری
در هارد: ۲۰-۸ جوکوویچ
در خاک: ۵-۱ جوکوویچ
در چمن: ۲-۰ ماری

5/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید