تنیس فا

بیست بازی برتر مسابقات آزاد استرالیا در قرن بیست و یکم؛ شماره ۷: نواک جوکوویچ – راجر فدرر

0

تنیس‌فا: به مناسبت نخستین گرنداسلم سال، نگاهی داریم به برترین بازی‌های انجام شده در ملبورن استرالیا در قرن بیست‌ویکم. انتخاب‌های انجام‌شده بر اساس کیفیت و ماندگاری بازی مربوطه، اهمیت آن در تاریخ گرنداسلم آزاد استرالیا و تعداد مصاف‌های دو تنیس‌باز در این تورنمنت معتبر بوده و ترتیب آن طبق سلیقه شخصی نویسنده می‌باشد. لازم به ذکر است که در هر مطلب، از بین تمام رویارویی‌های میان دو تنیس‌باز انتخابی، به یک یا دو بازی به‌صورت اختصاصی پرداخته می‌شود و سایر تقابل‌ها از دید آماری مورد بررسی قرار می‌گیرند.

شماره ۷: نواک جوکوویچ-راجر فدرر؛ سال ۲۰۱۱، دور نیمه‌پایانی

دلیل انتخاب:

راجر فدرر و نواک جوکوویچ تاکنون ۴ بار در ملبورن باهم روبرو شدند که سهم بازیکن صرب، ۳ برد بوده است. دیدارهای فدرر و جوکوویچ در مسابقات آزاد استرالیا بیشتر از آن جهت اهمیت دارد که تبدیل به نقاط عطفی در تاریخ تنیس شده‌اند. نابغه سوئیسی در سال ۲۰۰۷ توانست بدون از دست دادن هیچ ستی قهرمان نخستین گرنداسلم سال شود و در این راه نوله را هم شکست داد. اما سال بعد جوکوویچ انتقام این شکست را گرفت و نهایتا نخستین گرنداسلم خود را کسب کرد. بازی سال ۲۰۱۱ که انتخاب ماست، نزدیک‌تر از سایر بازی‌های رودرروی آنها در ملبورن بوده است و آغازی است بر سونامی قصاب بلگراد در جهان تنیس.

پیش از بازی:

راجر فدرر که مدافع عنوان قهرمانی بود، در دور دوم مقابل ژیل سیمون به مشکل خورد؛ اما نهایتا این بازیکن سرسخت را در ۵ ست مغلوب کرد. او در ادامه از سد تامی روبردو و استن واورینکا گذشت و برای یازدهمین مرتبه پیاپی راهی مرحله نیمه‌نهایی آزاد استرالیا شد.
نواک جوکوویچ نیز با غلبه بر تنیس‌بازانی چون مارسل گرانویرز، ایوان دودیگ، ویکتور ترویتسکی و نیکلاس الماگرو به یک‌چهارم نهایی رسید و با شکست توماس بردیک در ۳ ست متوالی، به جمع ۴ نفر برتر آزاد استرالیا راه یافت. او در این راه تنها یک ست را در تایبرک به دودیگ واگذار کرد.
کارشناسان پیش از این دیدار، شانس فدرر را بیشتر از رقیب صرب خود می‌دانستند.

بازی:

در ست اول بازی نزدیک و برابر دنبال می‌شد و سرانجام این جوکوویچ بود که توانست در تایبرک پیروز شود و ۱-۰ جلو بیفتد. در ست دوم ابتدا فدرر سرویس حریف صرب خود را شکست، اما نوله بازگشتی مثال‌زدنی به بازی داشت و با کسب ۵ گیم پیاپی، ۷-۵ پیروز شد. در ست سوم جوکوویچ برتری خود را بر حریف نامدارش تحمیل کرد و نهایتا این بازی ۳ ساعته را ۳-۰ به سود خود خاتمه داد. حالا جهان تنیس در آسمان خود یک ستاره دیگر داشت.

پس از بازی:

جوکوویچ در فینال نیز در ۳ ست متوالی بر اندی ماری چیره شد و دومین گرنداسلم خود را در استرالیا کسب کرد. این عنوان، آغازی بود بر موفقیت‌های کم‌نظیر قصاب بلگراد در ادامه سال؛ او ضمن فتح ویمبلدون و تنیس آزاد امریکا، توانست برای نخستین بار مرد شماره ۱ تنیس جهان شود و عنوان بهترین بازیکن فصل را نیز از آن خود کند.
در مقابل راجر فدرر، سال پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشت؛ وی با شکست جوکوویچ به فینال رولان گاروس رسید، اما مغلوب نادال شد. در یو اس اوپن نیز با شکستی تلخ مقابل نوله، از راه‌یابی به فینال باز ماند. استاد سوئیسی در پایان سال از عنوان قهرمانی خود در فینال تور مردان دفاع کرد تا فصل برایش به خوبی به پایان برسد.

گزیده دیدار نواک جوکوویچ و راجر فدرر در دور نیمه‌نهایی آزاد استرالیا ۲۰۱۱

سایر مصاف‌ها در ملبورن:

دور چهارم سال ۲۰۰۷: برنده فدرر (نتیجه: ۳-۶ ۵-۷ ۲-۶)
نیمه‌نهایی سال ۲۰۰۸: برنده جوکوویچ (نتیجه: ۶-۷ ۳-۶ ۵-۷)
نیمه‌نهایی سال ۲۰۱۶: برنده جوکوویچ (نتیجه: ۳-۶ ۶-۳ ۲-۶ ۱-۶)

بررسی تقابل دو تنیس‌باز:

همه مسابقات: ۲۵-۲۲ جوکوویچ
گرنداسلم‌ها: ۹-۶ جوکوویچ
آزاد استرالیا: ۳-۱ جوکوویچ
فینال تور: ۳-۲ جوکوویچ
جام دیویس: ۱-۰ فدرر
در هارد: ۱۹-۱۷ جوکوویچ
در خاک: ۴-۴ برابر
در چمن: ۲-۱ جوکوویچ

5/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید