تنیس فا

بیست بازی برتر مسابقات آزاد استرالیا در قرن بیست و یکم؛ شماره ۸: لیتون هیوئیت – دیوید نلبندیان

0

تنیس‌فا: به بهانه شروع نخستین گرنداسلم سال، نگاهی داریم به برترین بازی‌های انجام شده در ملبورن استرالیا در قرن بیست‌ویکم. انتخاب‌های انجام‌شده بر اساس کیفیت و ماندگاری بازی مربوطه، اهمیت آن در تاریخ گرنداسلم آزاد استرالیا و تعداد مصاف‌های دو تنیس‌باز در این تورنمنت معتبر بوده و ترتیب آن طبق سلیقه شخصی نویسنده می‌باشد. لازم به ذکر است که در هر مطلب، از بین تمام رویارویی‌های میان دو تنیس‌باز انتخابی، به یک یا دو بازی به‌صورت اختصاصی پرداخته می‌شود و سایر تقابل‌ها از دید آماری مورد بررسی قرار می‌گیرند.

شماره ۸: لیتون هیوئیت-دیوید نلبندیان؛ سال ۲۰۰۵، دور یک‌چهارم نهایی

دلیل انتخاب:

لیتون هیوئیت و دیوید نلبندیان در سال ۲۰۰۵ یکی از نزدیک‌ترین و به‌یادماندنی‌ترین بازی‌های استادیوم راد لیور را رقم زدند. این دیدار یکی از تاکتیکی‌ترین بازی‌های دو دهه اخیر بود و فراز و نشیب زیادی داشت. تقابل دو تنیس‌بازی که در زمینه‌ی برگشت سرویس عالی بودند، موجب شد که اکثر رالی‌ها از ابتدا پرفشار، سریع و جذاب باشد. این مسابقه حدود ۴ ساعت به طول انجامید و یکی از بازی‌های کلاسیک در تاریخ تنیس آزاد استرالیا به‌شمار می‌رود.

پیش از بازی:

لیتون هیوئیت (سید ۳ مسابقات) پس از شکست آرنود کلمان در ۳ ست متوالی، مقابل جیمز بلیک قرار گرفت و او را در ۴ ست مغلوب کرد. سپس در یک بازی جنجالی و ۴ سته از سد خوان ‌ایگناسیو چلا گذشت تا راهی دور چهارم تنیس آزاد استرالیا شود. بازیکن محبوب استرالیایی در این مرحله در یک بازی زیبا و نفس‌گیر در ۵ ست از سد رافائل نادال گذشت و برای نخستین بار به یک‌چهارم نهایی آزاد استرالیا رسید.
داوید نلبندیان نیز در دور اول و در یک بازی سخت در ۵ ست بر داوید فرر غلبه کرد. او با شکست سانتیاگو ونتورا به دور سوم رسید و در این مرحله در ۴ ست فرناندو گونزالز را شکست داد و به دور چهارم رسید. نلبدیان در این دور هم‌وطنش گیرمو کوریا را از پیش رو برداشت و حریف لیتون هیوئیت شد. پیش از بازی کارشناسان شانس هیوئیت را کمی بیشتر از حریف قدرتمند آرژانتینی‌اش می‌دانستند.

بازی:

در ست اول هیوئیت موفق شد در گیم ششم سرویس نلبندیان را بشکند. او که یکی از بهترین تورنمنت‌های خود را در زمینه سرویس سپری می‌کرد، این برتری را تا پایان حفظ کرد و ۱-۰ جلو افتاد. بازیکن ۲۴ ساله‌ی استرالیایی در ست دوم برتری خود را بیش از پیش بر حریف آرژانتینی تحمیل کرد و توانست دو مرتبه او را بریک کند و در آستانه پیروزی قرار بگیرد.
اما این پایان کار نبود و نلبندیان بازگشت قدرتمندانه‌ای به بازی داشت. او موفق شد دو بار پیاپی سرویس هیوئیت را بشکند و ست سوم را به‌راحتی از آن خود کند. در ست چهارم بازی نزدیک‌تر شد، اما عملکرد بهتر نلبندیان در رالی‌ها حکم برتری او را امضا کرد تا کار به ست نهایی بکشد. در ست پنجم بازی بسیار نفس‌گیر و برابر پیش می‌رفت و هر دو تنیس‌باز فرصت‌هایی را برای پیش افتادن از حریف از دست دادند. سرانجام و در گیم هفدهم این ست طولانی، هیوئیت سرویس نلبندیان را شکست و با حفظ گیم سرویس خود برنده‌ی این دیدار طاقت‌فرسا شد.

پس از بازی:

لیتون هیوئیت پس از شکست اندی رادیک در نیمه‌نهایی، برای نخستین بار به فینال تنیس آزاد استرالیا صعود کرد. او در دیدار پایانی در حالی که ست اول را به‌راحتی از سافین گرفت و در ست سوم نیز یک بریک جلو بود، بازی را ۳-۱ واگذار کرد تا بهترین نمایشش در خاک استرالیا با تلخی به پایان برسد. هیوئیت در پایان سال در رده چهارم جدول تنیس مردان قرار گرفت؛ این آخرین فصل موفقیت‌آمیز او در ATP بود.
نلبندیان در ادامه سال به جمع ۸ تنیس‌باز برتر ویمبلدون و آزاد امریکا نیز رسید و پس از انصراف رادیک، جایگزین او در فینال تور مردان شد. بازیکن سرسخت و کامل آرژانتینی در این تورنمنت معتبر به فینال رسید و با غلبه بر راجر فدرر در تایبرک ست پنجم، قهرمان این مسابقات شد. وی در پایان سال تا رتبه ششم رده‌بندی تنیس جهان بالا آمد.

گزیده دیدار لیتون هیوئیت و دیوید نلبندیان در دور یک‌چهارم نهایی آزاد استرالیا ۲۰۰۵

سایر مصاف‌ها در ملبورن:

این دو تنیس‌باز در دور نخست استرالیا ۲۰۱۱ نیز مقابل هم قرار گرفتند که نلبندیان موفق شد در دیداری سخت و طولانی، هیوئیت را ۵ ست شکست دهد و باخت سال ۲۰۰۵ را تلافی کند (نتیجه: ۷-۹ ۶-۷ ۶-۳ ۴-۶ ۶-۳).

بررسی تقابل دو تنیس‌باز:

همه مسابقات: ۳-۳ برابر
گرنداسلم‌ها: ۲-۱ هیوئیت
آزاد استرالیا: ۱-۱ برابر
جام دیویس: ۱-۰ نلبندیان
در هارد: ۲-۱ نلبندیان
در چمن: ۱-۱ برابر
در خاک: ۱-۰ هیوئیت

5/5 (1 رای)
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید