تنیس فا

تنیس آزاد استرالیا ۲۰۱۹؛ فرار بزرگ چیلیچ از شکست مقابل ورداسکو/ راه‌یابی فدرر و نادال به هفتۀ دوم مسابقات

0

رقابت‌های گرند اسلم اپن استرالیا در پنجمین روز خود با پیروزی راجر فدرر، رافائل نادال و مارین چیلیچ همراه بود. ماریا شاراپووا نیز در دیداری جذاب مدافع عنوان قهرمانی را به خانه فرستاد.

تنیسفا – به گزارش سایت ATP، راجر فدرر سوئیسی امروز در زیر سقف بستۀ استادیوم راد لیور به مصاف تیلور فریتس رفت و در پایان موفق شد با ارائه نمایشی بی‌نقص، حریف جویای نامش را در ۳ ست پیاپی شکست دهد و برای هفدهمین بار به دور چهارم اپن استرالیا راه یابد. (نتیجه: ۲-۶ ۵-۷ ۲-۶)

تنیس‌باز اهل بازل در این مسابقه تنها ۳ امتیاز را بر روی سرویس‌های اول خود دست داد.

دارندۀ ۲۰ عنوان گرند اسلم که به دنبال ۱۰۰ـمین قهرمانی خود در رقابت‌های تنیس است، در مورد این دیدار گفت: «از ابتدای مسابقه با جدیت بازی کردم، چون می‌دانستم تیلور بازیکن خطرناکی است و می‌تواند در ضربات سرویس و برگشت سرویس، خصوصاً روی سرویس‌های دوم کار را دشوار کند. باید تمرکز می‌کردم که یک شروع خوب داشته باشم و همین‌طور هم شد. ست دوم نزدیک و سخت بود. او در گیم سرویس‌های خودش خوب عمل می‌کرد و من چند فرصت به‌دست آوردم و در پایان کار نزدیک دنبال شد.»

فدرر در مرحلۀ چهارم با استفانوس تیتیپاس، جوان یونانی مصاف خواهد داشت. تیتیپاس امروز توانست در ۴ ست از سد نیکولوز باسیلاشویلی گرجستانی بگذرد و راهی دور بعد شود. (نتیجه: ۴-۶ ۶-۷ ۶-۳ ۳-۶)

این نخستین تقابل رسمی فدرر و تیتیپاس خواهد بود. این دو، حدود دو هفته پیش در چارچوب رقابت‌های نمایشی هاپمن کاپ به مصاف یک‌دیگر رفتند که اسطورۀ سوئیسی توانست تیتیپاس ۲۰ ساله را شکست دهد.

در رقابت‌های بخش شب، رافائل نادال، مرد شمارۀ ۲ تنیس جهان در ورزشگاه راد لیور به مصاف الکس دی‌مینور رفت و در دیداری نه چندان دشوار برابر این جوان ۱۹ سالۀ استرالیایی به برتری رسید. (نتیجه: ۴-۶ ۲-۶ ۱-۶)

ماتادور اسپانیایی با این پیروزی، ۲۵۰ـمین برد خود در مسابقات گرند اسلم را به‌دست آورد. وی پس از این مسابقه با ابراز رضایت از عملکرد خود، گفت: «به‌نظرم بازی با صلابتی ارائه دادم و سطح بازی‌ام بالا بود و توپ را خصوصاً در دو ست نخست، به نقاط خوبی می‌فرستادم. می‌دانستم که او خطرناک و بسیار چابک است و دوست دارد از درون زمین به توپ ضربه بزند. بنابراین سعی کردم به او اجازه چنین کاری را ندهم.»

نادال در مرحلۀ چهارم در مصافی جذاب با توماس بردیچ که این روزها آماده نشان می‌دهد، روبه‌رو خواهد شد. بردیچ امروز با نتیجۀ ۱-۳ دیگو شوآرتزمن آرژانتینی را از پیش رو برداشت.

نادال در مسابقات رودررو، ۴-۱۹ از بردیچ پیش است. اما در آخرین مصاف این دو در اوپن استرالیا، بردیچ در سه ست از سد حریف اسپانیایی عبور کرد.

مارین چیلیچ، نایب‌قهرمان سال گذشتۀ آزاد استرالیا اما بر خلاف فدرر و نادال، برای صعود به دور بعد روز دشواری را پشت سر گذاشت؛ وی در حالی که ۲ ست از فرناندو ورداسکو عقب افتاده بود، به بازی برگشت و توانست در ۵ ست حریف اسپانیایی خود را شکست دهد. تنیس‌باز کروات در تایبریک ست چهارم نیز تا آستانه شکست پیش رفت که به لطف «دابل فالت» ورداسکو از شکست گریخت. (نتیجه: ۳-۶ ۶-۷ ۱-۶ ۶-۳ ۶-۴)

چیلیچ در مرحلۀ چهارم با روبرتو باتیستا آخوت دیدار می‌کند. آخوت در مسابقۀ خود برابر بخت دهم قهرمانی یعنی کارن خاچانوف، در ۳ ست پیاپی به پیروزی رسید.

در دیدارهای مهم دیگر، گریگور دیمیتروف از سد توماس فابیانوی ایتالیایی گذشت و فرانسیس تیافو، تنیس‌باز جوان آمریکایی هم در ۵ ست برابر آندریاس سپی کهنه‌کار به برتری دست یافت تا حریف دیمیتروف در دور چهارم شود.

در مسابقات بخش زنان، رویارویی کرولاین ووزنیاکی، مدافع عنوان قهرمانی با ماریا شاراپووا قهرمان سال ۲۰۰۸ در نهایت با پیروزی شاراپووا به اتمام رسید. تنیس‌باز روس در دیداری پرافت‌وخیز توانست، قهرمان سال گذشته را با نتیجه دو بر یک مغلوب کند و برای اولین بار از سال ۲۰۱۶ به این سو، راهی هفتۀ دوم مسابقات شود. (نتیجه: ۳-۶ ۶-۴ ۴-۶)

شاراپووا پس از بازی گفت: «می‌دانستم که یک بازی دشوار را پیش رو دارم. او مدافع عنوان قهرمانی است و بر کسی پوشیده نیست که این استادیوم (ورزشگاه راد لیور) را دوست دارد… سال گذشته بازی‌های زیادی انجام ندادم، به خصوص مقابل بازیکنان برتر جهان و این نوع بازی‌ها دقیقاً همان‌هایی است که برایش تمرین می‌کنم. پیروزی در امتیاز پایانی واقعاً برایم باارزش بود.»

شمارۀ ۱ سابق تنیس جهان در دور چهارم با اشلی بارتی استرالیایی دیدار می‌کند. بارتی امروز توانست با غلبه بر ماریا ساکاری به دور چهارم برسد.

انجلیک کربر، تنیس‌باز آلمانی نیز امروز کیمبرلی بیرل، حریف خود از کشور میزبان را در هم کوبید تا با آمادگی کامل پا به هفتۀ دوم مسابقات بگذارد. (نتیجه: ۰-۶ ۱-۶)

حریف کربر در مرحلۀ بعد، دنیل کالینز، شمارۀ ۳۵ جهان است.

اسلون استیونس و پترا کویتووا هم که به ترتیب بخت‌های پنجم و هشتم قهرمانی به حساب می‌آیند، دیدارهای امروز خود را با پیروزی به پایان رساندند.

اما دیدارهای امروز بخش زنان یک شگفتی هم داشت؛ آماندا انیسیمووا، تنیس‌باز ۱۷ سالۀ آمریکایی دست به کار بزرگی زد و با غلبه بر آرینا سابالنکا، بخت یازدهم قهرمانی به دور چهارم مسابقات راه یافت. انیسیمووا با این برد، به نخستین تنیس‌باز زن متولد قرن ۲۱ تبدیل شد که به مرحلۀ چهارم یک تورنمنت گرند اسلم می‌رسد.

برنامه روز ششم – تنیس اپن استرالیا ۲۰۱۹

5/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید