تنیس فا

تنیس آزاد استرالیا ۲۰۱۹؛ حذف دراماتیک ماری از مسابقات/صعود نادال و فدرر به دور دوم

0

رقابت‌های گرند اسلم آزاد استرالیا با پیروزی رافائل نادال و راجر فدرر در روز نخست رقابت‌ها آغاز شد. اندی ماری بریتانیایی اما در نبردی دراماتیک مقابل روبرتو باتیستا آخوت تن به شکست داد و از گردونه رقابت‌ها کنار رفت. در بخش زنان نیز کرولاین ووزنیاکی، انجلیک کربر و ماریا شاراپووا با غلبه بر حریفان راهی دور دوم شدند.

تنیسفا – مسابقات گرند اسلم اُپن استرالیا ۲۰۱۹ روز دوشنبه با انجام ۳۲ دیدار آغاز شد؛ در بخش روز، رافائل نادال اسپانیایی به مصاف جیمز داکورث از کشور میزبان رفت و در نهایت توانست با پیروزی ۰-۳ برابر شماره ۲۳۷ جهان راهی دور دوم شود. (نتیجه: ۵-۷ ۳-۶ ۴-۶)

ماتادور اسپانیایی که از دور نیمه‌پایانی رقابت‌های آزاد آمریکا ۲۰۱۸ در هیچ تورنمنت رسمی‌ای شرکت نکرده بود، پس از این دیدار گفت: «بازگشت به میادین پس از ماه‌ها دوری، آن‌هم مقابل یک بازیکن فوق‌العاده هجومی آسان نیست… در این مسابقه خوب سرویس زدم… در سرویس دوم هم عملکرد خوبی داشتم و به طور کلی از برد امروزم راضی هستم. همان‌طور که پیش‌تر گفتم، او حریف دشواری بود.»

قهرمان آزاد استرالیا در سال ۲۰۰۹ در مرحلۀ دوم باید به مصاف حریف دیگری از استرالیا یعنی متیو ابدن برود. ابدن نیز در ۴ ست موفق شد یا-لئونارد اشتروف آلمانی را پشت سر بگذارد.

 کانال‌های پوشش‌دهنده مسابقات تنیس گرند اسلم آزاد استرالیا (اوپن استرالیا)

در بخش شب، دیدار دراماتیک اندی ماری و روبرتو باتیستا آخوت برگزار شد و در پایان، ماری بریتانیایی نتوانست از سد رقیب سرسخت خود عبور کند. شماره یک تنیس جهان در دیداری تماشایی که ممکن است آخرین مسابقهٔ دوران ورزشی‌ او باشد، مقابل تنیس‌باز اسپانیایی تن به شکست داد و از رقابت‌های اپن استرالیا کنار رفت.

ماری پس از واگذار کردن دو ست نخست، با جنگندگی فراوان به بازی برگشت و در ست‌های سوم و چهارم به پیروزی رسید، اما در ست پنجم نتوانست بازی خوبش را ادامه دهد و در نهایت تسلیم شد. این مسابقه بیش از ۴ ساعت به طول انجامید.

شماره یک سابق جهان پیش‌تر گفته بود که در صورت وخیم‌تر شدن اوضاع آسیب‌دیدگی‌اش ممکن است در پایان اوپن استرالیا بازنشسته شود.

ماری پس از پایان مسابقه، مصاحبه‌ای در زمین با مارک پچی، نخستین مربی خود انجام داد. وی دربارۀ حضور یا عدم حضور دوباره‌اش در میادین تنیس چنین گفت: «شاید دوباره شما را دیدم، هر کاری که لازم باشد انجام می‌دهم. برای این کار لازم است که جراحی بزرگ دیگری انجام دهم و تضمینی برای اینکه بتوانم برگردم وجود ندارد. همه تلاشم را خواهم کرد»

در مسابقۀ دیگر، راجر فدرر سوئیسی که به‌دنبال ۱۰۰ـمین عنوان ورزشی خود و کسب ۷ـمین جام در آزاد استرالیا است، توانست دنیس ایستومین از ازبکستان را مغلوب کند و به دور دوم راه یابد. (نتیجه: ۴-۶ ۴-۶ ۳-۶) فدرر ۱۳ سال پیش نیز ایستومین را با همین نتیجه در دور اول اپن استرالیا شکست داد و در نهایت جام قهرمانی بازی‌ها را بالای سر برد.

فدرر ۳۷ ساله پس از بازی در مورد بازگشت به مسابقات استرالیا گفت: «صادقانه بگویم، این فوق‌العاده است که دوباره این‌جا هستم. سال ۱۹۹۸ در رده جوانان و سال ۱۹۹۹ در جدول مقدماتی بازی کردم و اولین حضورم در جدول اصلی مسابقات، سال ۲۰۰۰ بود.»

او در ادامه در مورد دیدار خود اظهار داشت: «به نظرم انرژی خوبی را به زمین مسابقه آوردم و ضربات خوبی زدم و در مجموع بازی باصلابتی ارائه دادم. دنیس شرایط را سخت کرد. او خوب سرویس می‌زند و ضربات خوبی دارد. پس از عملکرد خوبم در سال گذشته، خوشحالم که مصدومیتی ندارم و خوب بازی می‌کنم. از بازگشت به مسابقات هیجان‌زده هستم.»

دارنده ۲۰ عنوان گرند اسلم در دور بعد باید با دنیل اونس بریتانیایی مسابقه دهد.

توماس بردیچ، تنیس‌باز اهل چک نیز که به تازگی از کمند مصدومیت رهایی پیدا کرده، با ارائه نمایشی کم‌نقص توانست کایل ادموند، تنیس‌باز اهل بریتانیا که سال گذشته به مرحلۀ نیمه‌پایانی راه یافته بود را شکست دهد و به دور دوم برسد.

نبرد بلندقامتان آمریکایی یعنی رایلی اپلکا و جان ایزنر در نهایت با پیروزی اپلکا به پایان رسید؛ اپلکای ۲۰۱۳ سانتی‌متری در دیداری که ۴ تای‌بریک داشت، مقابل هم‌وطنش که سید شماره ۹ بود، به برتری دست یافت.

در دیگر بازی‌ها مهم بخش مردان، کوین اندرسون، مارین چیلیچ و گریگور دیمیتروف به ترتیب با غلبه بر آدرین مانارینو، برنارد تامیک و یانکو تیپسارویچ به مرحلۀ بعد صعود کردند. کارن خاچانوف، استفانوس تیتیپاس، الکس دی‌مینور و فرانسیس تیافو که ستاره‌های نسل آیندۀ تنیس هستند نیز مسابقات خود را با برد پشت سر گذاشتند.

در رقابت‌های بخش زنان، مدافع عنوان قهرمانی گام نخست را محکم برداشت؛ کرولاین ووزنیاکی با یک پیروزی آسان در برابر الیسون فن اوتفان، راهی دور دوم شد. (نتیجه: ۴-۶ ۳-۶) ووزنیاکی در دور بعد با یوهانا لارسون سوئدی مسابقه خواهد داد.

در دیدار قابل توجه دیگر، ماریا شاراپووا، قهرمان آزاد استرالیا در سال ۲۰۰۸ توانست بدون از دست دادن حتی یک گیم، هریت دارت از بریتانیا را از پیش رو بردارد و به دور دوم برسد. (نتیجه: ۰-۶ ۰-۶)

انجلیک کربر آلمانی نیز در دیداری که ۱ ساعت و ۱۲ دقیقه به طول انجامید، بر پولونا هرسوگ از اسلونی غلبه کرد. (۲-۶ ۲-۶)

کربر که عنوان‌دار مسابقات اپن استرالیا در سال ۲۰۱۶ است، در مرحلۀ دوم با بئاتریز حداد-مایا از برزیل روبه‌رو خواهد شد.

برنامه روز دوم – اپن استرالیا ۲۰۱۹

3.8/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید