نشر گوشه کتاب «سرویس برای پیروزی» را منتشر کرد: برنامه غذایی چهارده روزه بدون گلوتن نواک جوکوویچ

0

تنیسفا: نواک جوکوویچ، قهرمان تنیس جهان، در کتاب «سرویس برای پیروزی» می‌نویسد که چطور در سرزمینی که تنیس در آن ناشناخته بود با این ورزش آشنا شد و چطور از همان کودکی متوجه شد باید در تمام زندگی‌اش همین مسیر را دنبال کند.

«من حدود شانزده ساعت در روز بیدار هستم، و قطعاً چهارده ساعت آن به (۱) بازی تنیس، (۲) تمرین برای بازی تنیس، یا (۳) غذا خوردن برای بهتر تنیس بازی کردن می‌گذرد. این تمام برنامه‌ی هرروزه‌ی من، در یازده ماه سال (یعنی فصل تنیس حرفه‌ای)، است.»

سرویس برای پیروزی: کتاب نواک جوکوویچ

سرویس برای پیروزی: کتاب نواک جوکوویچ

او زیر حملات مرگبار نیروهای ناتو، که در روزگار کودکی و نوجوانی‌اش در صربستان انجام می‌شد، به تمرین‌های منضبط خود زیر نظر استادش ادامه داد تا جایی که به آمادگی بدنی کافی و تکنیک عالی رسید و به مسابقات حرفه‌ای راه یافت اما مانعی ناشناخته سد راهش بود. بعضی می‌گفتند تنگی نفس دارد و دیگران فکر می‌کردند در مسابقات مهم تمارض می‌کند، چراکه هنوز شایستگی حضور در چنین میادینی را ندارد. اما پزشکی حاذق که مسابقه‌ی او را از تلویزیون نگاه می‌کرد مشکل را دقیق و درست تشخیص داد: حساسیت به گلوتن (نشاسته‌ی گندم).

«تصور کنید دارید میخی را به تخته‌چوبی می‌کوبید که تصادفاً روی شست خود ضربه می‌زنید. درد دارد، درست است؟ شستتان عصبانی و قرمز می‌شود و باد می‌کند. این التهاب است. حالا تصور کنید این اتفاق درون بدنتان می‌افتد و نمی‌توانید آن را ببینید. وقتی غذایی را که بدنتان دوست ندارد به آن می‌دهید همین اتفاق می‌افتد. وقتی در اوپن استرالیا به‌هم ریختم بدنم داشت نشان می‌داد که دارم از داخل به خودم ضربه می‌زنم.
من یاد گرفتم به حرف بدنم گوش بدهم.»

جوکوویچ خیلی زود با پیروی از دستورهای دکتر ستوجویک توانست بر حساسیت غذایی خود غلبه کند و بلافاصله بعد از اجرای این دستور غذایی در تورنمنت‌های مهم یکی پس از دیگری مقام قهرمانی را کسب کرد.

«حذف گلوتن منجر به کاهش وزن سریع، انرژی بیشتر، پایان آلرژی‌ها و واکنش‌های سیستم دفاعی می‌شود. ولی حذف گلوتن فقط برای داشتن احساس بهتر از لحاظ فیزیکی نیست. آن روز در اوپن استرالیا، فقط بدنم نبود که طغیان کرده بود؛ مغزم هم بود. نمی‌توانستم کنترل تمرکزم یا احساساتم را به‌دست بگیرم و این هدیه‌ی مخفی رژیم جدیدم است: فکر و احساسم صریح‌تر و مثبت‌تر شده‌اند. معتقدم شما هم می‌توانید.»

جوکوویچ در کتاب «سرویس برای پیروزی» ضمن شرح کامل تغییرات ذهنی و بدنی که پس از اجرای این رژیم در او اتفاق افتاده، دستور غذایی کامل دوهفته‌ای و نیز تمرین‌هایی را که برای حفظ آمادگی بدنی خود همه‌روزه انجام می‌دهد در اختیار خوانندگان قرار داده است و البته از خوانندگان می‌خواهند که این دستورها را در کنار تجربه‌های دیگر قهرمانان قرار بدهند تا بهترین رژیم و روش تمرینی را برای خود برگزینند.

«این نقشه‌ای است که من دوست دارم از آن استفاده کنم: غذای خوب، ورزش، ذهن باز،‌انرژی مثبت، نتایج مثبت. من چندین سال است که به این شیوه زندگی می‌کنم. از هر برنامه‌ی دیگری بهتر کار می‌کند.
از پذیرفتن حقیقت برای تحلیل و تغییر خود نترسید. به سئوال‌هایتان ابعاد دیگری بدهید. سعی کنید واقع‌بین باشید نه شکاک. مثبت باشید. این انرژی بدن شما را فرامی‌گیرد و به معنای واقعی سلامت، تندرستی، و عملکرد شما را بهبود می‌بخشد.»

کتاب «سرویس برای پیروزی» نوشته‌ی نواک جوکوویچ و با برگردان یاسمن طاهریان را نشر گوشه در سال ۱۳۹۵ با قیمت پانزده هزار تومان منتشر کرده است.

تلفن‌های سفارش کتاب:

نشر گوشه
۲۲۶۰۴۵۰۸
۰۹۳۳۵۲۷۴۲۳۳

به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید

error: